Sürücü kurslarına 'trafik adabı' dersi eklendi

Sürücü kurslarına 'trafik adabı' dersi eklendi1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanan yönetmelikle sürücü kurslarına 'trafik adabı' dersi eklendi.

Ehliyette yeni dönem başladı. 1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanacak yönetmelikle sürücü kurslarına 'trafik adabı' dersi eklendi. Kurslarda İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği olmak üzere 3 olan ders sayısı 4'e çıktı. Trafik Adabı dersinde emniyet şeridinin neden ihlal edilmemesinden, sarı ışıkta neden korna çalınmaması gerektiğine kadar bir çok konu işlenecek. Trafik adabı dersi 4 saat olacak. Sınavda adaylara trafik adabı dersinden 6 soru sorulacak. Adaylara ehliyet sınavında 12'si İlk Yardım, 23'ü Trafik ve Çevre, 9'u Araç Tekniği ve 6'sı Trafik Adabı olmak üzere 50 soru sorulacak. Adaylara yine geçmiş dönemlerde olduğu gibi 50 soru için 60 dakika süre verilecek.

EHLİYETTE YENİ KURALLAR

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Yılı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu'nu yayımladı. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kılavuzda yeni dönemde adayların yerine getirmesi gereken kurallar belirlendi. Kılavuzda belirlenen takvime göre Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) yılda 6 kez yapılacak. İlk sınav 13 Şubat 2016-Cumartesi günü yapılacak. Kursiyerler sırasıyla 14 Mayıs 2016, 16 Temmuz 2016, 27 Ağustos 2016, 8 Ekim 2016 ve 10 Aralık 2016 tarihlerinde sınava girebilecek. MTSKS, karayollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik yazılı sınavlar ile direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarını kapsayacak. Kursiyerler, devam ettiği MTSK müdürlüğünün bağlı bulunduğu il sınırları içinde sınava girecek. Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınavlara girmek zorunda.

Ehliyette Yeni Dönem; Sınavda 'Trafik Adabı' Sorulacak

1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanacak yönetmelikle sürücü kurslarına 'trafik adabı' dersi eklendi.


Ehliyette Yeni Dönem; Sınavda 'Trafik Adabı' Sorulacak

Ehliyette yeni dönem başladı. 1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanacak yönetmelikle sürücü kurslarına 'trafik adabı' dersi eklendi. Kurslarda İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği olmak üzere 3 olan ders sayısı 4'e çıktı. Trafik Adabı dersinde emniyet şeridinin neden ihlal edilmemesinden, sarı ışıkta neden korna çalınmaması gerektiğine kadar bir çok konu işlenecek. Trafik adabı dersi 4 saat olacak. Sınavda adaylara trafik adabı dersinden 6 soru sorulacak. Adaylara ehliyet sınavında 12'si İlk Yardım, 23'ü Trafik ve Çevre, 9'u Araç Tekniği ve 6'sı Trafik Adabı olmak üzere 50 soru sorulacak. Adaylara yine geçmiş dönemlerde olduğu gibi 50 soru için 60 dakika süre verilecek.

EHLİYETTE YENİ KURALLAR


Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Yılı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu'nu yayımladı. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kılavuzda yeni dönemde adayların yerine getirmesi gereken kurallar belirlendi. Kılavuzda belirlenen takvime göre Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) yılda 6 kez yapılacak. İlk sınav 13 Şubat 2016-Cumartesi günü yapılacak. Kursiyerler sırasıyla 14 Mayıs 2016, 16 Temmuz 2016, 27 Ağustos 2016, 8 Ekim 2016 ve 10 Aralık 2016 tarihlerinde sınava girebilecek. MTSKS, karayollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik yazılı sınavlar ile direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarını kapsayacak. Kursiyerler, devam ettiği MTSK müdürlüğünün bağlı bulunduğu il sınırları içinde sınava girecek. Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınavlara girmek zorunda.ÖNCE TEORİK EĞİTİM TAMAMLANACAK


Kursiyerlerin, öncelikle bir Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlayacak. Sürücü belgesi veya sürücü sertifikası olanlardan farklı bir sınıfın sürücü sertifikasını almak isteyenler teorik derslerin eğitim ve sınavlarından muaf olacak. Özel MTSK'ya kayıt yaptıran, belgelerini süresi içerisinde tamamlayan, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından Özel MTSK Modülünden başvuruları kabul edilen ve elektronik onaylama işlemi yapılan kursiyerler MTSKS'ye girebilecek.

EN FAZLA 4 SINAV HAKKI


Kursiyer, en fazla 4 yazılı, 4 uygulama sınavına girme hakkına sahip olacak. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin bir hakkı kullanılmış sayılacak. Direksiyon usta öğreticisi tarafından, sınava gireceği düzeye ulaştığına karar verilen kursiyerler kurs tarafından direksiyon eğitimi dersi ön sınavına alınacak. Direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak kurs tarafından yapılan ön sınavda başarılı olan ve sınava girmesi uygun görülerek sınavdan bir hafta önce Özel MTSK Modülü üzerinden onay verilen kursiyerler, direksiyon eğitimi dersi sınavına girecek. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, ücretini ödeyip belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilecek. Teorik derslerin sınavından dördüncü sınav hakkı sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavlarında ise ikinci dört sınav hakkı sonunda başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilecek.

12 İLK YARDIM, 23 TRAFİK VE ÇEVRE, 9 ARAÇ TEKNİĞİ VE 6 TRAFİK ADABI SORUSU


2015 yılı ve daha önce MTSK'ya kayıtlı olup yazılı test sınava girecek kursiyerler; A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sertifika türlerine ait İlk Yardım, Trafik ve Çevre ve Araç Tekniği derslerden sorumlu olacak. 2016 yılından itibaren ise ilk defa yazılı test sınava girecek kursiyerler; M, A1, A2, A ,B1, B, D1, D, C1, C, F sertifika sınıfı türlerine ait; İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerden sorumlu olacak. 2015 yılı ve daha önce MTSK'ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS'nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin yazılı sınavlarında 13'ü İlk Yardım, 27'si Trafik ve Çevre, 10'u Araç Tekniği olmak üzere 50 soruluk teste girecek. Adaylara 50 soru için 60 dakika süre verilecek.

2016 yılında ise yeni düzenleme ile adaylara artık Trafik Adabı dersinden de sorular sorulacak. 2016 yılından itibaren MTSK'ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS'nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin sınavlarında 12'si İlk Yardım, 23'ü Trafik ve Çevre, 9'u Araç Tekniği ve 6'sı Trafik Adabı olmak üzere 50 soru sorulacak. Adaylara yine geçmiş dönemlerde olduğu gibi 50 soru için 60 dakika süre verilecek.

14 SAAT DİREKSİYON DERSİ


Ehliyet kurslarında sürücü adaylarına 14 saat direksiyon, 2 saat simülatör eğitimi ve 36 saat teorik ders saati alıyor. Trafik adabı dersi bu 36 saatlik teorik ders içinde alınacak. 4 saatlik 'Trafik Adabı' dersi sonucunda sınavda adaylara bu dersten 6 soru sorulacak. Bu derste adaylara, kurallara uyma zorunlulukları ve sonuçları hakkında bilgiler verilecek, özellikle toplumda bir trafik kültürünün oluşması sağlanacak. Araç içinden dışarı çöp atmamak, kadın sürücülere nazik davranmak, gerginlik anında 5 saniye beklemek, araçta yüksek sesle müzik dinlememek, takip mesafesine uymak, trafikte makas atmamak, sinyal ve selektörleri gerektiğinde kullanmak gibi konular trafik adabı dersinde okutulacak.

60 LİRA ÜCRETİ VAR

Yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavı yapılacak. Kursiyer, yazılı ve uygulamalı sınavlardan başarılı olduğu takdirde sertifika almaya hak kazanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü on-line olarak Özel MTSK Modülünden sertifika kontrolü yaptıktan sonra sürücü belgesi düzenleyecek. Kursiyer, 2016 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 60 TL MTSKS ücreti yatıracak.

Konular