Ehliyet sınavı çıkmış sorular pdf

Ehliyet sınavı çıkmış sorular pdfMEB tarafından yapılan geçmiş Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları yayınlandı! MEB MTSK Ehliyet Sınav soruları bu sayfadan pdf formatında indirebilirsiniz. İşte çıkmış Ehliyet Soruları ve detayları...

Ehliyet sınavı çıkmış sorular pdf indirmek için tıklayınız

Sınava giren Ehliyet almak isteyen adaylar Trafik, Motor ve İlk yardım bilgisinden minumum 70 almaları halinde direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5 kez yapılan Ehliyet sınavı gerçekleştirildi. MEB Ehliyet Sınav Soruları ve cevapları açıklandı. İşte Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları ile Ehliyet Sınavı hakkında tüm detaylar...

Sınava giren sürücü adayları sorlarını, http://www.meb.gov.tr/ ve http://odsgm.meb.gov.tr/ internet adresleri aracılığı ile öğrenebileceklerdir. Adaylar, bu adreslere girdiklerinde karşılarına çıkan “Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Soruları” linkine tıkladıktan sonra açılan sayfaya T.C. kimlik numaranızı girerek aynı zamanda sınav sonucunuzu da görebilirsiniz. Ek olarak, Özel MTSK müdürlükleri Özel MTSK Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava giren adayların sonuç listesini çıkartarak adaylara tebliğ edeceklerdir.

EHLİYET SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Adayların sınav kitapçıklarındaki konulara göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar ise dikkate alınmaz. Adayların doğru cevap sayıları üzerinden her ders için 100 puan üzerinden değerlendirme yapılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar sınavlarında başarılı sayılarak direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar.

EHLİYET SINAVINDA ADAYLAR HANGİ KONULARDAN SORUMLU?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurslara kayıt yaptırdıktan sonra, test sınavı ile adayların motor bilgisi, ilk yardım bilgisi ve trafik bilgisi ölçülür. Teorik olarak bilgilerin ölçüldüğü test sınavında, trafik konusundan 23, ilk yardım konusundan 12, trafik adabı ile ilgili 6 ve motor bilgisi ile ilgili 9 olmak üzere toplam 50 soru sorulmaktadır. 50 soru için adaylara 60 dakika süre verilmektedir. Bu sınava M, A1, A2, A, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen adaylar girmektedir. 70 ve üzeri puan alan adaylar, araç kullanmak için trafik kurallarına ve trafiğin değişken akışına hakimiyetlerin ölçüldüğü direksiyon sınavına girer. Başarılı bulunan adaylar stajyer ehliyet sahibi olmaya hak kazanarak, ehliyetlerini alabilirler.

EHLİYET SINAV SONUÇLARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

-İtirazlar, sınav sonuçlarının yayımlanmasından itibaren 5 takvim günü içinde dilekçeyle ÖDSGM(Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü)’ye yapılacaktır.
-Adaylar, sınav sorularına, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 20 TL ücreti yatırarak, alınan banka dekont/ATM işlem fişi ve sınav adının teorik olduğu dilekçe ile birlikte yapacaklardır.
-Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

-İtirazların cevaplanmasında ÖDSGM genel evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.
- Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile kursiyerin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekont/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

Konular