2018 trafik cezaları belli oldu mu?

2018 trafik cezaları belli oldu mu?Türkiye'de trafik kurallarının hassas bir şekilde gözetilebilmesi adına dikkatli bir şekilde uygulanan trafik cezaları 2018 yılı itibariyle hangi ücretlerle uygulanacak belli oldu.

Trafik gün içerisinde milyonlarca kişinin içerisinde bulunduğu mekanikleşmiş bir akıştır. Bu akış içerisinde kimi zaman kişiler kuralları ihlal etmeleri yahut dikkatsizlikleri sebebi ile risklere ve hatta kazalara sebep olabilmektedir. İşte bu nedenle de kişilerin trafik sahası içerisinde daha dikkatli olmaları ve trafikte risk yaratabilecek unsurlardan kaçınmaları adına trafik cezaları uygulanmaktadır. Bu cezaların bir kısmı maddi yaptırımlar ile uygulanırken bir kısmı ise ruhsata, ehliyete el koyma ve hatta araca el koymaya kadar ilerleyebilmektedir. Bu durumun gerekliliği ise aslında temelinde insan haklarının gözetilmesinin gerekliliğinden doğmaktadır. Çünkü trafik cezaları sayesinde bu yaptırımların uygulanması bireylerin trafik sahası içerisinde riskli hareketlerden kaçınmalarına oldukça etki etkmektedir. Bu etki belki de birçok kişinin hayatını ve varlığını korumaktadır.

TRAFİK KURALLARI VE TRAFİK CEZALARI

Bugün birçok sürücü trafik kuralları ile ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olmamaları nedeni ile trafik cezalarından da habersizlerdir. Ancak bu cezaların taraflarına tahakkuk ettirildikleri zaman yaptıkları hatayı fark etmekte ve hatanın tekrarından kaçınmaktadırlar. Oysa trafik akışı içerisinde bilinmesi ve muhakkak uygulanması gereken o kadar çok kural vardır ki; bu kurallar kişilerin kendi can güvenlikleri için de çok önemlidir. Hız limitleri, dönüş kuralları, araç içindeki güvenlik şartlarının yerine getirilmesi, yayalar ile olan ilişkiler trafikte bulunan otomobil sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Zira bu anlamda yapılan cezai uygulamalar da birçok kişinin bu konuda bilgili olmasına yol açmaktadır. Önek olarak bugün en sık karşılaştığımız ceza uygulaması hız konusunda karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin plakalarına kesilen hız limiti aşımı cezaları kişileri süratli otomobil kullanmaktan caydırmaktadır. Bu anlamda trafik kurallarının ihlalinden daha da caydırıcı olması için trafik cezası ödemeleri bir miktar daha artırılmıştır. 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlayacak olan trafik cezaları 2018 yılı itibariyle şu fiyat tarifesiyle uygulanacak;

-Taşınacak Yolcu Sayısından Fazla Yolcu Almak: 75 TL

-Ehliyetsiz Otomobil Kullanmak: 1763 TL

-Otomobil Hareket Halindeyken Telefon Kullanmak: 95 TL

-İzinsiz ve Yetkisiz Plaka Basmak: 10.383 TL

-Trafiğin Akışı İçerisinde Bulunan Tabela ve Şeritlerin Görülmesini Engelleyecek İhlallerde Bulunanlara: 427 TL

-Yönetmelik ile Zıt Düşen Plaka Takmak: 427 TL

-Plakasız Otomobil Kullanmak: 1763 TL

-Süreli Tescil Belgesi Düzenlemek: 14.908 TL

Bu trafik cezaları 2018 yılından itibaren uygulanmaya başlayacak olup eski cezalarda fiyat değişikliği olmayacaktır.

Konular