Ehliyet Sınavında Başarılı Sayılabilmek için Bunlara Dikkat!

Ehliyet Sınavında Başarılı Sayılabilmek için Bunlara Dikkat!Sürücü adaylarının girdikleri ehliyet sınavından başarılı olarak sayılmaları için sorularda en az 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir.

Sınavda yanlış cevapların doğru cevapları götürmesi gibi bir durum ise söz konusu değildir. Örneğin 40 soruluk bir sınavdan başarılı sayılmanız için sınavda 24 doğru cevap vermeniz yeterlidir. Ortalama olarak ehliyet sınavlarında 12 ilk yardım, 23 adet trafik ve çevre, 9 adet de araç tekniği sorusunun yanı sıra, geçen yıldan itibaren 6 adet de trafik adabı sorusu çıkmaktadır.

2017 ehliyet sınavı ücretlerinin ne kadar olacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmış değil. Geçen yıl yazılı sınav ücreti 60 TL, direksiyon sınavının ücreti ise 70 TL’ydi. 2017’de de ücretlerin yine bu rakamlara yakın olması bekleniyor. 2017 yılında yapılacak olan ehliyet sınavları genelindeki bir diğer önemli değişiklik ise sınav saati konusunda yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda saat 11:00’de yapılan ehliyet sınavları, 2017’de 14:00’te yapılacak. Bu yeni uygulama ile kursiyerlerin sınava geç kalmaları gibi nedenlerden dolayı yaşadıkları mağduriyeti gidermek hedefleniyor. Sınava girecek olan adayların sınav saatinde belirtilen sınav giriş yerlerinde olmaları kadar, gerekli sınav evraklarını da yanlarında bulundurmaları büyük önem taşıyor. Adayların sınava girebilmeleri için mutlaka nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgelerini getirmeleri gerekiyor. Sınavda döneminde herhangi bir mağduriyet yaşamamak için başta 2017 ehliyet sınav tarihleri olmak üzere söz konusu maddelere dikkat etmeyi unutmayın.

Konular