Stajyer ehliyet nedir?

Stajyer ehliyet nedir?Stajyer ehliyet nedir? Stajyer ehliyet şartları nelerdir? 2016 yılıyla beraber her alanda birçok yeni düzenleme yapıldı. Bu düzenlemelerden biri de stajyer ehliyet uygulaması. Çoğu vatandaş tarafından hala pek bilinmeyen stajyer ehliyet uygulaması, 2016 yılı ve sonrasında ehliyet alacakları ilgilendiriyor. Peki, stajyer ehliyet nedir? Stajyer ehliyet şartları nelerdir?


Yeni sürücü adayları için yapılan düzenlemede, ilk defa ehliyet alacak adaylar stajyer sürücü olarak kabul edilecek. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan stajyer ehliyet ise stajyer sürücülerin ehliyetlerine verilen isimdir.

Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü adayının 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmaması isteniyor. Eğer sürücü bu ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespit edilmesi için psikoteknik testine girecek. Bu testten başarıyla geçen sürücülerin ehliyet kursuna tekrar başvuru yapması ve tekrar ehliyet alması gerekecek.

SÜRÜCÜLER TARAFINDAN SIK YAPILAN HATALARIN CEZA PUANLARI

- Araç kullanırken telefonla konuşmak (10 Ceza Puanı)

- Kırmızı ışıkta geçmek (20 CP)

- Emniyet kemerinin trafikteyken bağlanmaması (15 CP)

- Belirlenen hız sınırlarını aşmak (10 CP)

- Araç muayenesi yapılmamış araçla trafiğe çıkmak (10 CP)

- Park yasağına uymamak (20 CP)

- Geçiş üstünlüğü olan yerlerde yayalara yol vermemek (20 CP)

YENİ EHLİYETLER NASIL OLACAK?

Yeni yılda yapılan düzenlemelerden biri de ehliyetlerin yenilenme işlemi olacak. 5 sene içerisinde tüm ehliyetlerin yenilenmesi öngörülürken, 2016 senesinde ehliyet kursuna başlayan adaylara verilecek olan ehliyetler yeni ehliyetlerden olacak. Peki yeni ehliyetlerin özellikleri neler?

- 80 ülkede geçerliliği olacak.

- 9 olan ehliyet grup sayısı yeni ehliyetlerle beraber 16’ya çıkacak .(A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K)


- Ömürlük ehliyet uygulaması yürürlükten kalkacak.

- B grubu ehliyet sahiplerinden 10 senede bir sağlık raporu istenecek.

- E grubu ehliyet sahiplerinden 5 senede bir sağlık raporu istenecek.

DEĞİŞEN DİĞER EHLİYET KONULARI

- Kursa yazılan sürücü adayları direk olarak minibüs süremeyecek. Bunun için çncelikle B grubu ehliyet alma ve 21 yaş artı aranacak.

- 2016 yılı itibariyle stop etme sayısı 2’ye yükseltildi.

- Direksiyon sınavlarına 5 dakika eklendi. Bundan sonra direksiyon sınavları 35 dakika olacak.

- Otomatik vitesli araç kullanmak isteyen sürücüü adayları buna göre ders alacak ve sınavda otomatik vitesli araç sürecek. Ancak aldığı ehliyet belgesiyle manuel araç süremeyecek.

- Ehliyet sınavı için ilkokul mezunları da başvuru yapabilecek.

Konular